Fotoepilatsioon vs. laserepilatsioon – kumba eelistada?

Rubriigid: Laserepilatsioon

Foto- ja laserepilatsioon on mõlemad tõhusad karvaeemalduse viisid ning tihti aetakse neid teineteisega segi. Oma sarnasus neil tõepoolest on, aga on ka mõned olulised erinevused.

Mis neil vahet on ning kas valida üks või teine?

Kui oled üks neist naistest, kes eelistab siledat nahka võimalikult vähese vaevaga, oled kindlasti laserepilatsiooni peale mõelnud.

Võib-olla oled jõudnud isegi uurida, kus seda pakutakse, ning kuulnud, et tegu võib olla valuliku protseduuriga, mida peab tegema korduvalt…

Aga stopp! See on valearusaam, milles ühtlasi peitub ka fotoepilatsioon vs. laserepilatsioon suurim erinevus.

Decus_laserepilatsioon_3

Fotoepilatsioon on vanem

Väga üldistatult öeldes on laserepilatsioon fotoepilatsiooni edasiarendus.

Epilatsiooniseadmete tööpõhimõte on sisuliselt sama – selektiivne fototermolüüs, mis tähendab materjali kuumenemist valguskiirguse neeldumise toimel. Materjaliks on epilatsiooni puhul naha sees asuv karvasibul, mida töödeldakse tugeva valgusega, nii et karvasibul kahjustub ja karv langeb välja.

Mis neid tehnoloogiaid eristab, on aga see, milline on karva töötlev valgus.

Fotoepilaatori puhul on see lihtsalt väga tugev ja laia spektriga valgussähvatus, mis tõesti võib nahka kahjustada ja valuaistingut põhjustada, isegi kuni põletuste ja soovimatu karvakasvu stimulatsioonini välja.

Kuna valgus on erineva lainepikkusega, neeldub seda karvanääpsus vähem, mis muudab fotoepilatsiooni võrreldes laseriga ka vähem tõhusaks.

Laserepilatsioon on uuem

Laserepilaatori puhul on valguskiirgus ühtlane ehk monokroomne. See tähendab, et iga laser kiirgab ainult rangelt fikseeritud lainepikkusega valgust, mida spetsialist saab vastavalt vajadusele reguleerida.

Sel moel on valguse lainepikkus niivõrd täpselt paika timmitud, et kogu energia neeldub ainult karvas ning kõik ümbritsev jääb puutumata.

Nii ei teki ka nahakahjustusi ega valu ning selleks, et karvanääps kahjustuks ja karv välja langeks, läheb vaja vähem protseduure.

Uus ja turvaline tehnika

Laserepilatsioonil kasutatav tehnika on seega täpsem ja võimsam kui fotoepilaatorid. Aga muidugi arendavad ka fotoepilaatorite tootjad oma seadmeid järjest edasi.

Kuna fotovalguse spekter on väga lai, ulatuses ohtlikust UV-kiirgusest infrapunani välja, paigaldatakse erinevaid filtreid, et kahjulikku kiirgust eraldada.

Kahjuks pole võimalik tavalist laiaspektrilist valgust laseri monokroomse valgusega võrdseks „filtreerida“: osa energiast kulub fotolaseri puhul paratamatult naha soojendamisele, mis põhjustabki valu ja võib ka ohtlik olla.

Meie nõuanded:

·Enne kui hakkad epilatsiooniks salongi valima, võiksid uurida, mis seadmetega epilatsiooni täpselt tehakse.

Fotoepilaatorid ei ole registreeritud meditsiiniseadmed ning nendega töötamiseks pole vaja mingit litsentsi. Seetõttu on nad väga levinud ning sisuliselt igaüks võib nendega teenust pakkuda. Samuti on need odavamad kui laserid, mistõttu on nad väga laialt levinud.

Uuri ka seda, kas kliinikul on olemas Terviseameti tegevusluba.

Kuna laser on meditsiiniseade ja seetõttu potentsiaalselt ohtlik, on oluline, et sellega töötaksid ainult spetsiaalse ettevalmistuse saanud meditsiinitöötajad.

Ja tegelikult on üks vihje ka protseduuri hind: kui see on kahtlaselt odav, võib juhtuda, et kasutatakse vanema tehnoloogiaga masinat, mille toime ei ole nii efektiivne.

Laserepilatsioon kodus – kas on võimalik?

Kuna laser- ja fotoepilatsioon on muutunud järjest populaarsemaks, tuleb müügile järjest rohkem ka koduseks kasutamiseks mõeldud seadmeid.

NB! Koduste epilaatorite puhul räägime siiski fotoepilaatoritest.

Laserepilatsiooni kodus teha ei saa.

See aga ei tähenda, et kodus üldse katsetada ei saaks.

  • Kodused fotoepilaatorid toimivad samal selektiivse fototermolüüsi põhimõttel nagu salongiaparaadid, aga turvalisuse huvides on need kliiniku seadmetest väiksema võimsusega ja vähem reguleeritavad.
  • Seadme töötempo on aeglasem ning tulemuse saavutamiseks läheb vaja palju enam protseduure.
  • Kuna kodused fotoepilaatorid kahjustavad karvanääpsu vähem, võib see hiljem taastuda.

Laserepilatsiooni kogemus sõltub seadmest

Kõige enam on laserepilatsiooni kogemus mõjutatud muidugi sellest, kas protseduur tundub valus või mitte.

Kodused fotoepilaatorid reeglina valuaistingut ei põhjusta, sest impulsslamp töötleb vaid naha ülemist kihti ning suudab tekitada vaid õrna soojust.

Hoopis teine lugu on salongi seadmetega, mille valgusimpulss on piisavalt tugev, et valu tunda.

Korralike ja kaasaegsete seadmetega tehtud laserepilatsioon seevastu valus ei ole.

Et laserepilatsiooni kogemus oleks meeldivam ja karvaeemaldus tõhusam, tasub teada mõningaid nippe.

  • Lase enne protseduuri karvadel kasvada.
  • Hoidu depileerimisest-kitkumisest vähemalt 4 nädalat.
  • Raseeri kodus töödeldav kehapiirkond üks päev enne protseduuri.
  • Karva pikkus võiks olla 1-2 mm ehk piisavalt, et karv oleks juba näha, aga samas ei segaks selle pikkus laseri ja naha kontakti ning protseduuri ajal ei tekiks ka ebameeldivat kõrbeva karva lõhna.

Ülahuule laserepilatsioon jt õrnad piirkonnad

Laseriga saab karvaeemaldust teha üle kogu keha, sh väga tundlikele kehaosadele nagu nägu, bikiinipiirkond ja kaenlaalused.

Ülahuule laserepilatsioon seab siiski mõned piirangud. Protseduuri ajal ei tohi nahal olla aktiivses faasis ohatist ehk herpest (see on vastunäidustus tegelikult kõigi kehapiirkondade epilatsioonile).

  • Retinooli vms aktiivainet sisaldava kreemi kasutamine näol tuleks lõpetada kolm päeva enne protseduurile tulekut.
  • Kõik piirkonnas kasvavad karvad tuleb eelneval päeval raseerida.
  • Pärast ülahuule (või üldse näopiirkonna) laserepilatsiooni võib meiki kasutada, aga kõiksugu tugevamad protseduurid on kahe nädala jooksul keelatud (kosmeetik, näomassaaž, keemiline koorimine, ilusüstid jms).
  • Kahe nädala jooksul peab kindlasti kasutama SPF 50 päikesekaitse kreemi.

Pärast protseduuri on oluline meeles pidada, et osa karvadest langeb välja kohe pärast protseduuri, teine osa järgmise 2–3 nädala jooksul.

Kus laserepilatsiooni proovida?

Kui eelistad valutut ja kiiret protseduuri, millel on tugev mõju, soovitame eelistada laserepilatsiooni.

Paljudes salongides ja ilukliinikutes pakutakse võimalust see protseduur omal nahal soodsamalt ära proovida. Nii ka Decuses.

Laserepilatsiooni hind on Decuses proovikorral alati 50% soodsam. Soodushinnad kehtivad ka kuuridele. Tule proovima!